Ukrajna is elvérezhet Zelenszkij Magyarország és Szlovákia elleni kegyetlen bosszújában
Az ukrán elnök nem is Oroszországnak akart ártani elsősorban.
Az amerikai haderő afrikai parancsnoksága szerint ez újabb megsértése az ENSZ líbiai fegyverembargójának, ami ártatlan civilek életét fenyegeti.
A Wagner Group nevű orosz biztonsági magáncég zsoldosai számos aknát helyeztek ki a líbiai főváros, Tripoli környékén – állította az amerikai haderő afrikai parancsnoksága (AFRICOM) szerdán. Az AFRICOM szerint „ellenőrzött felvételek bizonyítják”, hogy a zsoldoscsapat „álcázott pokolgépeket és aknamezőket” telepített Tripoli külvárosai körül egészen a keletre található Szirt kikötővárosáig. Hangsúlyozta: ez újabb megsértése az ENSZ líbiai fegyverembargójának, ami ártatlan civilek életét fenyegeti. „Az orosz állam által támogatott Wagner Group semmibe veszi a líbiaiak biztonságát” – jelentette ki Bradford Gering vezérőrnagy az AFRICOM-tól. Mint mondta, a zsoldosok felelőtlen taktikái elnyújtják a konfliktust és a civillakosság szükségtelen szenvedését okozzák. „Oroszországnak megvan a hatalma, hogy leállítsa őket, de az akarata hiányzik ehhez” – hangoztatta.
Az Egyesült Államok ismételten azzal vádolta Moszkvát, hogy a zsoldoscsapatok közreműködésével avatkozik be az észak-afrikai országban dúló konfliktusba. Az AFRICOM májusban olyan értesülést osztott meg, miszerint orosz harci repülőgépek érkeztek a Tripoliban székelő nemzeti egységkormány ellen harcoló Halífa Haftar hadúr támogatására. ENSZ-szakértők május elején erősítették meg a Wagner Group tevékenységét Líbiában. Moszkva tagadja, hogy bármi köze volna a zsoldosokhoz, ugyanakkor egyes értesülések szerint a biztonsági cég közel áll Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz.
Líbia 2011-ben, Moammer Kadhafi diktátor megbuktatása és meggyilkolása után süllyedt káoszba. Törökország Líbiában a Tripoliban székelő, nemzetközileg elismert egységkormánynak nyújt katonai támogatást, amely a közelmúltban lehetővé tette, hogy megváltozzon a hatalmi erőegyensúly az észak-afrikai országban. Ennek következtében az ország déli és keleti felét uraló Halífa Haftar tábornok 14 hónapon át tartó offenzívája Tripoli ellen összeomlott, és a Fájez esz-Szarrádzs miniszterelnök vezette kormány hadserege erőfölénybe került a hadúr csapataival szemben. A tobruki központú parlamentre támaszkodó Haftar tábornok Oroszország, Egyiptom és az Egyesült Arab Emírségek támogatását élvezi.
(MTI)